Městská policie a veřejný pořádek v parku

27. 7. jsme se v parku zúčastnili diskuze se strážníky a vedením města – na téma porušování pořádku a vyhlášek v centrálním městském parku. Na úvod strážník přečetl pojednání o problematice bezdomovectví v ČR. Dále jsme se dozvěděli, že práce strážníků je velice frustrující, neboť s mnoha problémy nemohou účinně bojovat vzhledem ke svým pravomocem a nemožnosti vymáhání pokut ze strany města. Problémovým návštěvníkům parku je údajně jedno, že jsou pokutováni, stejně nic nezaplatí a poté co strážníci opustí park, tak ve svém jednání často pokračují. Strážníci uvedli, že se s nimi na místě vždy v klidu domluví. Jelikož před strážníky nikdo veřejný pořádek a vyhlášky neporušuje, tak by potřebovali, aby občan vyfotil protiprávní jednání, nahlásil a pak i odsvěčil u přestupkového řízení. Nakonec bylo řečeno, že v podstatě žádný problém v parku není, že jen poslední měsíc je tu problém díky tomu, že jsme to uveřejnili na sociálních sítích a jde prý jen o předvolební propagandu. Celé to spíš vypadalo jako prezentace důvodů, proč nelze s problémy v parku nic dělat.

mp park_verejné setkání_07_2018

Následovala velice živá diskuze mezi strážníky a občany, do které se zapojoval také pan starosta a místostarosta. Strážníkům bylo v podstatě ze strany občanů řečeno, že by chtěli, aby strážníci byli v parku častěji (pěšky, v době kdy se tam problémy vyskytují), aby hlučným, opilým a zfetovaným spoluobčanům v rámci zákona jejich pobyt v parku znepříjemňovali, aby maximálně využívali svých oprávnění k tomu, aby tyto dlouhodobé negativní jevy v parku potlačili na minimum. Zrovna tak by strážníci měli postihovat i ostatní návštěvníky parku, kteří si s vyhláškami a pořádkem rovněž hlavu nelámou. Hlavně se jedná o požívání alkoholu a kouření na dětském hřišti, znečišťování parku, volné pobíhání psů mimo vyčleněné plochy, apod.

Mezi úsměvné momenty patřilo např. to, když mluvčí strážníků tvrdil, že si v parku nikdy nevšiml, že by tam někdo odhodil vajgl nebo byl nějaký problém na dětském hřišti… Vzápětí ho účastníci diskuze přerušili s tím, že na lavičce, která byla pár metrů od diskutujících, zrovna jeden z těchto „problémových návštěvníků“ odhodil nedopalek cigarety na zem a ať tedy strážníci konají. Dotyčný byl strážníky okřiknut a vyzván, aby nedopalek uklidil. Chvíli gestikuloval jako že neví oč jde a po dalším naléhání ze strany strážníků řekl, že již neví, který z vajglů je ten jeho. Po dalším velmi hlasitém upozorňování přestupce nedopalek zvedl a uklidil do cca 2m vzdáleného odpadkového koše.

Následující den jsme šli skrze park a na lavičce u lávky mladý muž „chlastal“ pivo, kolo přes celou cestičku, na dětském hřišti se popíjel alkohol a vesele se kouřilo… dotyční asi nevědí, že nějakou městskou policii máme (možná strážníky ještě v parku neviděli) nebo si ze strážníků, města a občanů dělají jen legraci. Na zaslanou fotografii strážníci odepsali, že je problém vyřešen dle zákona. Údajně to nebyla jediná věc, kterou v parku onen víkend řešili.

Strážníci by rozhodně neměli čekat, až nějaký občan projeví osobní statečnost a zadokumentuje protiprávní jednání. Navíc je to docela problém vzhledem k přísnému zákonu o ochraně osobních údajů (GDPR). Sami by měli často hlídkovat v problémových lokalitách (naštěstí jich není v Brodě zase tak mnoho) a aktivně vyhledávat protiprávní jednání a toto rázně potírat!!! Občané mohou pomoci tak, že protiprávní jednání oznámí telefonicky na číslo strážníků 736 675 756.

Další zajímavá diskuse je vedena na našem FCB SNK Českobroďák nebo na Faceboku města (vybrané komentáře naleznete zde v článku bez přihlášení na stránky FCB), kde setkání dle našeho názoru je prezentováno zcela odlišně. Na oba příspěvky se můžete podívat po přihlášení na zmíněné stránky.

* ZDROJ POŘÍZENÝCH FOTEK A DISKUSE FCB: Město Český Brod